Coinbase CEO’su O Altcoin için Konuştu: Menkul Kıymet Değil!

Coinbase kurucusu ve CEO’su Brian Armstrong, SEC’in kıskacında olan lider altcoin Ethereum’a destek çıktı. Armstrong, Ethereum’un tıpkı Bitcoin gibi ABD federal yasalarına göre bir emtia olduğunu söylüyor.

Coinbase CEO’su: Lider altcoin Ethereum bir emtia, bu açık!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ETH borsa yatırım fonlarını (ETF’ler) başlatmak için çeşitli başvuruları değerlendirdiği için bu sınıflandırma önemli. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC bu yılın başlarında Bitcoin ETF’lere onay verdi.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong yeni bir Bloomberg röportajında, BTC ETF’lerini onayladıkları göz önüne alındığında SEC’in ETH ETF’lerini gecikmeden onaylaması gerektiğini söylüyor. Ancak Armstrong’a göre, federal kurumlar arasında ETH’nin sınıflandırılması konusunda bir anlaşmazlık. Kurumlar Ethereum’un bir menkul kıymet olup olmadığını tartışıyor. Armstrong, muhtemelen bunun da başvuru sürecini zorlaştıracağını belirtiyor. Bu bağlamda Armstrong, şu açıklamayı yapıyor:

Ethereum ETF‘lerinin çok açık bir şekilde onaylanması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca, herkes yasalar karşısında eşit muameleyi hak ediyor. Ne yazık ki bu kripto meselesinin bir kısmı federal kurumlarımızda biraz politize olmuş durumda. Ne yazık ki CFTC (ABD Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu) ve SEC arasında bunun bir emtia mı, menkul kıymet mi vs. olduğu konusunda bir tür alan savaşı var. Bence gerçekler Ethereum’un bir emtia olduğu konusunda oldukça açık. Ancak bu insanların işleri karıştırmaya çalışmasını engellemeyecek.

SEC Ethereum ETF’yi eninde sonunda onaylayacak!”

SEC Başkanı Gary Gensler, ETH’nin bir menkul kıymet olduğuna inanıp inanmadığını açıklamadı. Ancak Bitcoin dışında birçok dijital varlığın menkul kıymet olarak kabul edilebileceğini öne sürdü. Bu arada CFTC, ETH’nin bir emtia olduğunu belirtti.

Brian Armstrong, Bitcoin ETF‘lerinde olduğu gibi bu konunun da nihayetinde mahkemelere gideceğini söylüyor. Ağustos ayında bir mahkeme, SEC’in Grayscale’in Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) bir spot ETF’ye dönüştürme başvurusunu reddederken “keyfi ve kaprisli” bir şekilde davrandığına karar verdi. Gensler bu kararı spot Bitcoin ETF başvurularının onaylanmasında kritik bir faktör olarak gösterdi. Bu doğrultuda Armstrong, şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Eğer haksız bir şekilde ertelenirse, bence sektör Bitcoin’de olana benzer bir yol izlemek zorunda kalacak. Yani esasen mahkemelere gidecekler ve mahkemeler düzenleyicileri kurallara uymaya, yasalara uymaya ve yasalar çerçevesinde eşit muamele yapmaya zorlayacak. Dolayısıyla daha fazla çaba gerekebilir ama bence gerçekten hemen onaylanmalılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x